Products
Information board
The most important information
:
;
| Age group ? | - |
|---|---|
| Areas of application ? | - |
| Number of users ? | 0 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,15 m |
| Device height ? | 2,00 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 105.00 kg |
| Heaviest single item ? | 55.00 kg |
| Minimum room length ? | 1,75 m |
| Minimum room width ? | 0,15 m |
| Minimum room height ? | 2,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: 0.15 x 1.75 m
Total height: 2.00 m
Weight: 55 kg heaviest individual part
105 kg in total
Support post: Stainless steel tube Ø 120 x 3 mm, powder-coated.
Choice of upright colours: red/RAL 2002, blue/RAL 5015, white/RAL 9010 and black/RAL 9005.
Info panel: High-pressure laminate 20 mm
Metal components: Stainless steel.
Foundations (client-provided)
2 units 0.40 x 0.40 x 0.60 m
Concrete volume: 0.19 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Item number: 057440501




