Products
Ball game wall
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 4,10 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,63 m |
| Device height ? | 2,80 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 220.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Total length: 4.10 m
Total height: 2.80 m
Target ring height: 2.50 m
- Tubular steel door frame, hot-dip galvanised
- Target board made of highly weather-resistant HPL laminate 20 mm (yellow)
Foundations (client-provided)
2 units 0.50 x 0.50 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Suitable for
From 3 years,
public playgrounds etc.,
sporting activities.
Item number: 058160000
This Kaiser & Kühne product enables:




