Products
Roundabout (2,00)
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 9 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 2,05 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,05 m |
| Device height ? | 0,90 m |
| Free fall height ? | 0,25 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 315.00 kg |
| Heaviest single item ? | 305.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,05 m |
| Minimum room width ? | 6,05 m |
| Minimum room height ? | 0,90 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 070x070x050 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 2.05 m
Minimum space: Ø 6.05 m (29 m²)
Total height: 0.90 m
Weight: 305 kg heaviest individual part
315 kg in total
Rotating base and superstructure: profiled stainless steel sheet/stainless steel
Anti-friction bearing: protected against interference and dirt
Carousel anchoring takes place via a flange ring to be set in concrete separately
Foundation (on site)
1 piece 0.70 x 0.70 x 0.50 m
Concrete quantity: 0.25 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Free fall height
0,25 m
Please note
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-5).
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 043420000
This Kaiser & Kühne product enables:




