Products
Climbing Rock midi
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 5+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 8 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
| Device length ? | 2,39 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,77 m |
| Device height ? | 2,40 m |
| Free fall height ? | 2,40 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 479.00 kg |
| Heaviest single item ? | 433.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,67 m |
| Minimum room width ? | 5,13 m |
| Minimum room height ? | 2,40 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 095x083x045 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.39 x 1.77 m
Minimum space: 5.67 x 5.13 m
Impact area: 21 m²
Total height: 2.40 m
Free fall height: 2.40 m
Weight: 476 kg heaviest individual part
523 kg in total
4 x Climbing Rock
- Climbing cube consisting of
highly weather-resistant HPL laminate panels, 20 mm
- Stainless steel corners
- Attached free climbing elements
- Clamping through in-situ foundations
Foundations (client-provided)
1 unit 0.95 x 0.83 x 0.45 m
1 piece 1.46 x 1.33 x 0.35 m
Concrete volume: 1.04 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each.
(without foundation)
Lifting gear required
Suitable for
Children aged 6 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 056663000
This Kaiser & Kühne product enables:




