Products
Climbing combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Climbing, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 1,90 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,50 m |
| Device height ? | 2,80 m |
| Free fall height ? | 2,05 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 90.00 kg |
| Heaviest single item ? | 50.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,90 m |
| Minimum room width ? | 4,50 m |
| Minimum room height ? | 2,80 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 1.50 x 1.90 m
Minimum space: 4.50 x 4.90 m (19 m²)
Total height: 2.80 m
Weight: 50 kg heaviest individual part
90 kg in total
Support post
Post made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surface is covered with non-detachable stainless steel post cap.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Attachments
- Climbing aid made of stainless steel tube 30 x 2 mm, glass bead blasted, with spherical end Ø 40 mm
- Triangular climbing wall made of highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm, frame made of stainless steel tube, 5 climbing openings
Metal components: Stainless steel.
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
2 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.60 x 0.40 x 0.40 m
Concrete quantity: 0.20 m³
Assembly time
2 fitters per 0.5 hour
(without foundation)
Free fall height
2,05 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
sporting activities.
Item number: 055120700
This Kaiser & Kühne product enables:




