Products
Wall bars
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Climbing, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 1,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,12 m |
| Device height ? | 2,05 m |
| Free fall height ? | 1,92 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 70.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,30 m |
| Minimum room width ? | 3,70 m |
| Minimum room height ? | 2,05 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Length: 1.75 m
Minimum space: 3.70 x 5.30 m (17 m²)
Total height: 2.05 m
Wall bar height: 1.90 m
Weight: 25 kg heaviest individual part
70 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Attachments
Climbing rungs made of stainless steel tube, Ø 38 mm, wall thickness 2.5 mm, torsion-resistant
Metal components: Stainless steel 1.4301
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening.
The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
2 units 0.50 x 0.50 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,92 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities.
Item number: 053148700
This Kaiser & Kühne product enables:




