Products
Triple chin-up bars, angled at 30°
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 6 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 4,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,95 m |
| Device height ? | 2,05 m |
| Free fall height ? | 1,92 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 95.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,80 m |
| Minimum room width ? | 4,50 m |
| Minimum room height ? | 2,05 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 0.95 x 4.75 m
Minimum space: 4.50 x 7.80 m (27 m²)
Total height: 2.05 m
High bar height: 1.35/1.90/1.60 m
Weight: 25 kg heaviest individual part
95 kg in total
Support post
Support post made of stainless steel tube Ø 120 mm, wall thickness 3 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps
Attachments
Horizontal bar made of stainless steel tube, Ø 38 mm, wall thickness 2.5 mm, torsion-resistant
Metal components: Stainless steel 1.4301
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening.
The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
4 units 0.50 x 0.60 x 0.50 m
Concrete volume: 0.60 m³
Assembly time
1 fitter per 1 hour
(without foundation)
Free fall height
1,92 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 053126501
This Kaiser & Kühne product enables:




