Products
Inclusive carousel Ø 2,50 m with seats
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 8 persons |
| Activities ? | Physical activity, Manual activity, Social activity, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 2,56 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,56 m |
| Device height ? | 0,73 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 495.00 kg |
| Heaviest single item ? | 495.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,56 m |
| Minimum room width ? | 6,56 m |
| Minimum room height ? | 0,73 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 140x140x020 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 2.56 m
Minimum space: Ø 6.56 m (33.8 m²)
Total height: 0.73 m
Weight: 495 kg
Carousel with barrier-free, level access
Rotating base and superstructure: profiled stainless steel sheet/stainless steel. Easily accessible maintenance opening for checking and cleaning the substructure if necessary
Rolling bearing: central cross roller bearing, protected against engagement, protected against dirt, equipped with an anti-corrosion coating and an automatic lubricator (annual renewal required)
Carousel anchoring: dowelling on in-situ or prefabricated foundations
Foundation (on site)
1 piece 1.40 x 1.40 x 0.20 m
Concrete volume: 0.39 m³
Alternative:
Prefabricated foundation item no. 015994 (at an extra charge)
1 piece Ø 1.70 x 0.20 m
Weight: 900 kg
Assembly time
2 fitters 2 hours each
(without foundations) + lifting gear
Free fall height
0,0 m
Please note:
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-5).
The access route should be barrier-free.
Suitable for
Wheelchair users,
Children aged 4 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 043625000
This Kaiser & Kühne product enables:




