Products
Big Skyflyer
The most important information
| Age group ? | 8+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 7 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 1,71 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,71 m |
| Device height ? | 2,10 m |
| Free fall height ? | 0,45 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 180.00 kg |
| Heaviest single item ? | 105.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,71 m |
| Minimum room width ? | 7,71 m |
| Minimum room height ? | 2,10 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 140x140x070 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 1.71 m
Minimum space: Ø 7.71 m (47 m²), of which drop zone: Ø 5.71 m (25 m²)
Total height: 2.10 m
Weight: 105 kg heaviest individual part
180 kg in total
- Tubular steel upright, hot-dip galvanised, with base plate
- Stainless steel handle wheel, 15° inclined rotation
- Rotary bearing: axle with multiple roller bearings in a stainless steel bearing housing that is protected from dirt and cannot be penetrated
- Anchoring takes place via a foundation ring to be set in concrete separately
Foundation (on site)
1 piece 1.40 x 1.40 x 0.70 m
Concrete volume: 1.37 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Free fall height
0,45 m
Please note
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-5).
Suitable for
Children aged 10 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 043512000
This Kaiser & Kühne product enables:




