Products
Rotating squirrel (0,45)
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 0,49 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,49 m |
| Device height ? | 0,75 m |
| Free fall height ? | 0,15 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 35.00 kg |
| Heaviest single item ? | 30.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,49 m |
| Minimum room width ? | 3,49 m |
| Minimum room height ? | 0,75 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | - |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 0.49 m
Minimum space: Ø 3.49 m (10 m²)
Height: 0.75 m
Weight: 30 kg heaviest individual part
35 kg in total
Rotating base and superstructure: stainless steel.
Standing surface equipped with EPDM rubber granulate, granulate colour of your choice (red, green, blue and yellow).
Anti-friction bearing: protected against dirt and interference.
Anchoring with foundation anchor (item no. 1090106) or deep anchoring (item no. 1090158). Accessories, see following item/s.
Foundation (on site)
Foundation anchor: 1 piece 0.35 x 0.35 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.08 m³
or
Depth anchoring: 1 piece 0.50 x 0.50 x 0.50 m
Concrete volume: 0.13 m³
Assembly time
1 fitter 1 hour
(without foundation)
Free fall height
0,15 m
Please note
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-5).
Suitable for
Children from 3 years,
public playgrounds etc.
Movement activities.
Item number: 043128000
This Kaiser & Kühne product enables:




