Products
Tango Dancer
The most important information
| Age group ? | 5+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 0,49 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,49 m |
| Device height ? | 1,32 m |
| Free fall height ? | 0,45 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 71.00 kg |
| Heaviest single item ? | 54.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,86 m |
| Minimum room width ? | 3,86 m |
| Minimum room height ? | 1,32 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 080x080x053 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 0.49 m
Minimum space: Ø 3.86 m (12 m²)
Total height: 1.32 m
Weight: 54 kg heaviest individual part
71 kg in total
- Rotating and all-round deflecting base and superstructure
- Standing surface and top of housing equipped with rubber granulate (EPDM), granulate colour optional: red, green, blue or yellow
- Stainless steel housing and superstructure
- Rotation movement: Rolling bearing, non-engaging and dirt-protected
- Movement Deflection: non-intrusive and dirt-protected, limited movement, self-resetting without load due to spring force
- Anchoring with hot-dip galvanised steel foundation ring set in concrete
Foundation (on site)
1 piece 0.80 x 0.80 x 0.53 m
Concrete volume: 0.34 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,45 m
Please note
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-6).
Suitable for
Children aged 6 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 043070000
This Kaiser & Kühne product enables:




