Products
Built-in trough slide (2.40)
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 5,25 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,60 m |
| Device height ? | 3,40 m |
| Free fall height ? | 2,50 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 165.00 kg |
| Heaviest single item ? | 165.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,40 m |
| Minimum room width ? | 4,93 m |
| Minimum room height ? | 4,00 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 090x075x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.60 x 5.25 m
Minimum space: 4.93 x 9.40 m
Mounting height: 2.40 m
Seat height: 2.50 m
Slide inclination: 36°
Slide width: 0.60 m
Sliding plate thickness: 2.5 mm
Weight: 165 kg in total
One-piece stainless steel construction, with additional support in the outlet area. Speed regulation via shaft. Particularly quiet due to trough shape. Slide must be dowelled onto a strip foundation or other suitable surface.
Please note that a suitable base (wooden platform or planks, concrete foundation or similar) must be available on site in the area of the flange on the slide seat.
Including K&K slide support posts for the wave area and mounting flange. Each made of stainless steel.
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Foundations (client-provided)
1 piece 0.90 x 0.75 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.40 x 0.60 m
Concrete volume: 0.37 m³
Assembly time
is delivered in one piece
(without foundation)
Free fall height
max. 2.50 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
Public playgrounds
Physical activities
Item number: 041424001
This Kaiser & Kühne product enables:




