Products
Viking swing (2,50)
Select variant:
Classic
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Jungle
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Pirate
Safari
Sky
Sunny Day
Sun
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 7 persons |
| Activities ? | Physical activity, Swinging |
Technical data
:
;
| Device length ? | 3,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,95 m |
| Device height ? | 3,49 m |
| Free fall height ? | 1,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 369.00 kg |
| Heaviest single item ? | 105.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,40 m |
| Minimum room width ? | 2,95 m |
| Minimum room height ? | 3,49 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 3.0 hours |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x060x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Floor area: 2.95 x 3.75 m
Minimum space: 2.95 x 8.40 m (29 m²)
Swing height: 2.50 m
Weight: 105 kg heaviest individual part
369 kg in total
- Swing supports and swing beams made of hot-dip galvanised steel tubes Ø 88.9 mm, wall thickness 3.2 mm;
- Swivel joints: plain bearing
- Ropes: square mesh, approx. 160 mm made of PP rope on stainless steel chains (7 mm)
Foundation (on site)
4 units 0.60 x 0.60 x 0.60 m
Concrete volume: 0.86 m³
Assembly time
2 fitters 3 hours each
(without foundations) plus lifting gear
Free fall height
1,60 m
Suitable for
Children aged 8 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 040768000
This Kaiser & Kühne product enables:




