Products
Basketball unit
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 2,30 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,80 m |
| Device height ? | 3,95 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 290.00 kg |
| Heaviest single item ? | 140.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 100x100x040 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Total height: 3.95 m
Base area: 1.80 x 2.30 m
Basket height: 3.05 m
Weight: 140 kg heaviest individual part
290 kg in total
- Support post made of tubular steel, Ø 108 x 6.3 mm, hot-dip galvanised, with base plate
- Target board made of white, highly weather-resistant HPL laminate, 25 mm. Milled black marking
- Target ring with stainless steel chain net
Foundation (on site)
1 piece 1.00 x 1.00 x 0.40 m
Concrete volume: 0.40 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundations) + lifting gear
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 058250000
This Kaiser & Kühne product enables:




