Products
Balance exerciser on totter springs
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 5 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 3,16 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,21 m |
| Device height ? | 0,35 m |
| Free fall height ? | 0,35 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 55.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,16 m |
| Minimum room width ? | 3,21 m |
| Minimum room height ? | 0,35 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 080x050x010 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 3.16 x 0.21 m
Minimum space: 6.16 x 3.21 m
Balancing height: 0.35 m
Balancing frame: Stainless steel/balancing surface covered with rubber granulate, RAL colour of choice.
Rocker spring: special spring wire Ø 20 mm
Weight: 55 kg in total
Floor anchor included
Please note
The equipment is optionally available as site-specific public playground equipment (certified to EN 1176) or as site-specific outdoor fitness equipment (certified to EN 16630).
If it is set up as fitness equipment, information on function and safety must be provided in the immediate vicinity. This can be done using an optionally available station sign.
Assembly time
is delivered pre-assembled in one piece.
Foundations
If the ground is light (usually loose bulk material such as bark mulch, wood chips, sand, gravel), the base plate of the ground anchor must be covered with foundations (2 pieces 0.80 x 0.50 x 0.10 m).
Free fall height
0,35 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Foundation anchors (item no. 1090219) are available at an extra charge for level and simple installation in synthetic fall protection. When temporarily dismantled, the floor openings are closed at the same height with a matching HPL panel.
Item number: 057012000
This Kaiser & Kühne product enables:




