Products
Tightrope
The most important information
| Age group ? | 5+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 5,50 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,20 m |
| Device height ? | 0,55 m |
| Free fall height ? | 0,55 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 55.00 kg |
| Heaviest single item ? | 18.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,50 m |
| Minimum room width ? | 3,20 m |
| Minimum room height ? | 0,55 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 130x085x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.20 x 5.50 m
Minimum space: 3.20 x 8.50 m (26 m²)
Height: 0.55 m
Weight: 18 kg heaviest individual part
55 kg in total
- smb floating belt made of 3 fixed Hercules cables running side by side, approx. 90 mm wide
- 2 cable brackets made of bent tube Ø 48.3 x 2.6 mm and stainless steel sheet, thickness 6 mm, with integrated tensioning device
- Anchoring the trestles in the drill hole in the hardened foundations using the supplied bonded anchors (anchor rod M16 + mortar cartridge)
Foundations (client-provided)
2 units 1.30 x 0.85 x 0.40 m
(Reinforcement mat is supplied)
Concrete volume: 0.88 m³
Assembly time
1 fitter 1.5 hours
(without foundation)
Free fall height
0,55 m
Installation in surfaces without shock-absorbing properties (e.g. in pedestrian zones) permitted
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 052126002




