Products
Rope combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 5+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 11 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 6,60 m |
|---|---|
| Device width ? | 5,55 m |
| Device height ? | 1,30 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 340.00 kg |
| Heaviest single item ? | 60.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,60 m |
| Minimum room width ? | 8,55 m |
| Minimum room height ? | 1,30 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 3.0 hours |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 1.30 m
Floor area: 5.55 x 6.60 m
Minimum space: 8.55 x 9.60 m (48 m²)
Platform heights: 0.40 m
Weight: 60 kg heaviest individual part
340 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Posts that are flush with the platform are covered with welded-on stainless steel discs.
Platform floor
Triangular steel base made of stainless steel; glass bead blasted, friction-locked attachment to the upright with a continuous bolt connection, with covering made of coloured rubber granulate.
Triangular steel base made of stainless steel with tensioning devices for suspension strap and balancing ropes; glass bead blasted, friction-locked attachment to the upright with a continuous bolt connection, with covering made of coloured rubber granulate.
Attachments
- Wobbly arch on tandem crossbeam made of stainless steel tubing, robinia beams Ø 100 mm. Fine-linked stainless steel railing chains.
- smb suspension strap made of 3 side-by-side, firmly connected Hercules cables, approx. 90 mm wide.
- smb balancing ropes approx. Ø125 mm, six-strand PP rope, hemp-coloured, with PE end caps, galvanised fork connection.
Metal components: Stainless steel, galvanised steel
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
This appliance is only available with stainless steel posts.
Foundations (client-provided)
12 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.77 m³
Assembly time
2 fitters 3 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,60 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 052160500
This Kaiser & Kühne product enables:




