Products
Jumping disc
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 1,00 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,00 m |
| Device height ? | 0,32 m |
| Free fall height ? | 0,32 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 170.00 kg |
| Heaviest single item ? | 113.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,00 m |
| Minimum room width ? | 4,00 m |
| Minimum room height ? | 0,35 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | - |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: Ø 1.00 m
Minimum space: Ø 4.00 m (13 m²)
Height: 0.32 m
Weight: 113 kg heaviest individual part
170 kg in total
Rubberised stainless steel round base mounted on three coil springs, including finished base (round)
Compression springs: Spiral compression springs made of spring steel wire acc. DIN 17223 C, Ø 280 x 120 x 12 mm, phosphated and additionally painted with coloured epoxy resin
Please note:
The prefabricated foundation is not suitable for installation in loose fall protection material. If this is to be used, a foundation frame to be set in concrete separately is available. In this case, please contact us about this alternative installation option.
Assembly time
1 fitter 1 hour
Free fall height
0,32 m
Please note
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-6).
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds,
Physical activities
Item number: 044145000
This Kaiser & Kühne product enables:




