Products
Standing see-saw
Select variant:
Classic
Sun
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Jungle
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Pirate
Safari
Sky
Sunny Day
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 2,10 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,50 m |
| Device height ? | 1,55 m |
| Free fall height ? | 0,95 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 130.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,10 m |
| Minimum room width ? | 3,50 m |
| Minimum room height ? | 1,55 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 170x050x010 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: 0.50 x 2.10 m
Minimum space: 3.50 x 5.10 x 1.55 m (17 m²)
Standing height: approx. 0.50 m
Weight: 130 kg in total
Rocking frame: Stainless steel
Rocker spring: special spring wire Ø 20 mm
HPL laminate panel, 20 mm; theft-proof screw connection
Standpipe with non-slip knurling
Support bearing: plain bearing
Foundation (on site)
1 piece 1.70 x 0.50 x 0.10 m
Concrete quantity: 0.09 m³
Assembly time
1 fitter 1 hour
(without foundation)
Free fall height
0,95 m
Suitable for
Children aged 4 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 044275000
This Kaiser & Kühne product enables:




