Products
Standard swing KAROLAM® (2,50)
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Swinging |
Technical data
| Device length ? | 1,81 m |
|---|---|
| Device width ? | 3,65 m |
| Device height ? | 2,82 m |
| Free fall height ? | 1,50 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 175.00 kg |
| Heaviest single item ? | 39.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,05 m |
| Minimum room width ? | 3,65 m |
| Minimum room height ? | 2,82 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 065x065x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 3.64 x 1.81 m
Minimum space: 3.64 x 8.05 m (30 m²)
Impact area: 3.50 x 8.05 m (28 m²)
Swing height: 2.50 m
Weight: 39 kg heaviest individual part
175 kg in total
- Swing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
- Swing support made of stainless steel tube Ø 88.9 mm, wall thickness 3.2 mm; connection to swing supports via connection plates
- Swing axle made of stainless steel, consisting of internal bearing axle Ø 28 mm made of solid material, outer tube Ø 42.4 mm with 2 mm wall thickness and plain bearings
- Trapezoidal chain suspension consisting of stainless steel chains Ø 7 mm, with integrated swivels on ball bearings to prevent the chains from knotting
- Safety swing seat made of rubber with dimensionally stable aluminium insert and gapless single-point suspension
- on swing axle and swing seat: chain attachment with stainless steel clamping adapter
Foundations (client-provided)
4 units 0.65 x 0.65 x 0.40 m
Concrete volume: 0.7 m³
Assembly time
2 fitters 2 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,50 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 040246000
This Kaiser & Kühne product enables:




