Products
Mini swing (1,40)
Select variant:
Classic
frame traffic yellow/RAL 1023
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Physical activity, Swinging |
Technical data
:
;
| Device length ? | 0,00 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,00 m |
| Device height ? | 1,85 m |
| Free fall height ? | 0,90 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 37.00 kg |
| Heaviest single item ? | 32.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,30 m |
| Minimum room width ? | 1,75 m |
| Minimum room height ? | 1,85 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x060x050 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Minimum space: 1.75 x 6.30 m, (11 m²)
Swing height: 1.40 m
Weight: 32 kg heaviest individual part
37 kg in total
- Swing frame made of stainless steel tube Ø 60.3 x 3.0 mm
- Stainless steel swing suspension with plain bearings, incl. swivel
- Trapezoidal rubber safety harness seat
- Chain suspension
- Matching infant seat (item no. 15818) can be supplied at an extra charge
Foundations (client-provided)
2 pcs. 0.60 x 0.60 x 0.50 m
Concrete volume: 0.36 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,90 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 040140000
This Kaiser & Kühne product enables:




