Products
Talking tube
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Social activity |
Technical data
| Device length ? | 0,40 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,70 m |
| Device height ? | 1,64 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 40.00 kg |
| Heaviest single item ? | 35.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,70 m |
| Minimum room width ? | 3,35 m |
| Minimum room height ? | 1,64 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
Product description
Additional telephones are required for a telephone system (e.g. item no. 0-36120-000 and/or 0-36150-501/701)
Technical data
Base area: 0.40 x 0.70 m
Minimum space: 3.35 x 3.70 m (11 m²)
Total height: 1.64 m
Sound funnel height: 1.10 m (centre)
Weight: 35 kg heaviest individual part
40 kg in total
Components
- Standpipe: hot-dip galvanised, powder-coated
Post colour: RAL colour of your choice (except luminous and mica shades)
- Bell and telephone tube in the standpipe: Stainless steel
- Strainer at the transition to the pipe as protection against wilful blockage
Connecting cable
- Flexible plastic pipe (PE Ø 50 x 4.5 mm), item no. 0-36200-000 can be supplied at an extra charge
In order to achieve optimum function, the distance between the telephone systems should be a maximum of 50.00 metres.
Foundation (on site)
1 piece 0.50 x 0.50 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.15 m³
Assembly time
1 fitter 1/2 hour.
(without foundation)
Suitable for
All age groups,
public playgrounds etc.
Social activities
Item number: 036120000
This Kaiser & Kühne product enables:




