Products
Combi sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 14 persons |
| Activities ? | Manual activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 5,25 m |
|---|---|
| Device width ? | 4,75 m |
| Device height ? | 2,75 m |
| Free fall height ? | 1,10 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 845.00 kg |
| Heaviest single item ? | 75.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,75 m |
| Minimum room width ? | 7,60 m |
| Minimum room height ? | 2,75 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 10,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 030x030x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 4.75 x 5.25 m
Minimum space: 7.60 x 8.75 m (49 m²)
Total height: 2.75 m
Platform height: 0.20 to 1.00 m
Seat height: 1.10 m
Weight: 75 kg heaviest individual part
845 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Wooden balustrade made of robinia, 125 x 30 mm, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Climbing wall made of robinia wood with attached climbing elements made of HPL laminate board
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Sand slide made of stainless steel tube with HPL laminate panel
- Pouring tube
- Gable roof, with round eaves, pitch 45°, made of blue, highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm, fastened to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
- Attachable trough slide, 0.60 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with roll-off protection above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
2 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.40 m
17 units 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.75 x 0.40 m
Concrete volume: 1.28 m³
Assembly time
2 fitters 10 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,10 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Manual/movement activities
Item number: 031595502
This Kaiser & Kühne product enables:




