Products
Combi sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Climbing, Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 2,90 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,45 m |
| Device height ? | 3,25 m |
| Free fall height ? | 1,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 525.00 kg |
| Heaviest single item ? | 100.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,85 m |
| Minimum room width ? | 5,40 m |
| Minimum room height ? | 3,25 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 6,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 3.25 m
Floor area: 2.45 x 2.90 m
Minimum space: 5.40 x 5.85 m (27 m²)
Platform height: 0.80/1.00 m
Weight: 100 kg heaviest individual part
525 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Wooden balustrade made of robinia, 125 x 30 mm. Fastening between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Climbing post made of stainless steel tube Ø 159×3 mm, tread surface made of profiled stainless steel sheet
- Climbing wall made of robinia wood with attached climbing elements made of HPL laminate board
- Seat made of highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Step channel with rubber sand wheel with fabric insert
- Gable roof, pitch 45°, made of highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm, fastened to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
6 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
4 units 0.30 x 0.30 x 0.40 m
Concrete volume: 0.53 m³
Assembly time
2 fitters 6 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,00 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
manual/movement activities.
Item number: 031570502
This Kaiser & Kühne product enables:




