Products
Sand play combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | - |
| Number of users ? | 16 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
| Device length ? | 6,86 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,86 m |
| Device height ? | 2,25 m |
| Free fall height ? | 0,92 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 410.00 kg |
| Heaviest single item ? | 26.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,86 m |
| Minimum room width ? | 4,86 m |
| Minimum room height ? | 2,25 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 8,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 2.25 m
Floor area: 1.86 x 6.86 m
Minimum space: 4.86 x 9.86 m
Platform height: 0.40 m
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with continuous bolt fastening.
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Seat made of highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Table/awning made of highly weather-resistant HPL laminate, 15 mm
- Sand slide made of stainless steel tube with HPL laminate panel
- Step channel with rubber sand wheel with fabric insert
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Pouring pipe wall made of HPL laminate with sand pouring pipe including shut-off damper
- Stainless steel transport rail with sand transport trolley
Metal components: Stainless steel
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
10 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Free fall height
0,92 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Social/manual activities
Item number: 031340500
This Kaiser & Kühne product enables:




