Products
Sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 12 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 2,15 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,45 m |
| Device height ? | 2,10 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 200.00 kg |
| Heaviest single item ? | 35.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,15 m |
| Minimum room width ? | 5,45 m |
| Minimum room height ? | 2,10 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.15 x 2.45 m
Minimum space: 5.15 x 5.45 m (22 m²)
Total height: 2.10 m
Weight: 35 kg heaviest individual part
200 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Attachments
- Table/awning: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate 20/15 mm
- Pouring tube wall made of yellow, highly weather-resistant HPL laminate with sand pouring tube including shut-off flap, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Sand pouring pipe with stainless steel hemisphere
Metal components: Stainless steel.
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
6 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.38 m³
Assembly time
2 fitters 2 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,60 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Social/manual activities
Item number: 031314701
This Kaiser & Kühne product enables:




