Products
Sand play space
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 27 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 6,85 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,75 m |
| Device height ? | 2,25 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 560.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,50 m |
| Minimum room width ? | 5,75 m |
| Minimum room height ? | 2,25 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 5,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.75 x 6.85 m
Minimum space 5.75 x 9.50 m (46 m²)
Total height: 2.25 m
Platform height: 0.40/0.60 m
Weight: 25 kg heaviest individual part
560 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Sand edging made of robinia 95 x 30 mm, planed, bevelled and free of rotting knots
- Panel balustrade made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate. Fastening between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm, for stepped platform floors
- Pitched roof, inclination 30°, made of highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm. Attachment to stainless steel roof frame Ø 33.7 x 2 mm
- Steering wheel: rotatable with locking mechanism
- Rubber bow vane with fabric inlay
- Seat: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate (yellow), 20 mm
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
15 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.96 m³
Assembly time
2 fitters 5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,60 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.
social / manual activities.
Item number: 030270700
This Kaiser & Kühne product enables:




