Products
Sand play space
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 12 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 2,72 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,16 m |
| Device height ? | 2,45 m |
| Free fall height ? | 0,45 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 460.00 kg |
| Heaviest single item ? | 30.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,72 m |
| Minimum room width ? | 5,16 m |
| Minimum room height ? | 2,42 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 3.0 hours |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.15 x 2.65 m
Minimum space: 5.15 x 5.65 m (28 m“)
Height: 2.45 m
Weight: 30 kg heaviest individual part
460 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Attachments
- Panel balustrade made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate. Fastening between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Gable roof, pitch 45°, made of highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm. Attachment to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
- Seat: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Sand edging made of robinia 95 x 30 mm, planed, bevelled and free of rotting knots
- Play and seat plate made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
8 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.51 m³
Assembly time
2 fitters 3 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,45 m
Suitable for
All age groups,
public playgrounds etc.
Social / manual activities
Item number: 030230500
This Kaiser & Kühne product enables:




