Products
Sandbox
Select variant:
Classic
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Jungle
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Pirate
Safari
Sky
Sun
Sunny Day
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 31 persons |
| Activities ? | Manual activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 4,95 m |
|---|---|
| Device width ? | 4,95 m |
| Device height ? | 0,32 m |
| Free fall height ? | 0,32 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 345.00 kg |
| Heaviest single item ? | 35.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,95 m |
| Minimum room width ? | 7,95 m |
| Minimum room height ? | 0,32 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 030x030x025 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Floor area: 4.95 x 4.95 m
Minimum space: 7.95 x 7.95 m (53 m²)
Height: 0.32 m
Weight: 345 kg in total
Sand edging made of robinia 45 x 100 mm, planed, bevelled and free of rotting knots. Play and seat plate made of highly weather-resistant coloured HPL laminate, 20 mm
Foundations (client-provided)
12 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.25 m
Concrete volume: 0.27 m³
Assembly time
2 fitters 2 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,32 m
Suitable for
All age groups,
Playgrounds for small children,
Manual activities
Item number: 030198000
This Kaiser & Kühne product enables:




