Products
Tunnel spiral slide 30°/38° (6,00 m)
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 7,25 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,20 m |
| Device height ? | 7,30 m |
| Free fall height ? | 0,71 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 1034.00 kg |
| Heaviest single item ? | 700.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,25 m |
| Minimum room width ? | 3,95 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 4,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 3 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 080x080x100 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.20 x 7.25 m
Minimum space: 3.95 x 9.25 m
Mounting height: 6.00 m
Seat height: 6.10 m
Slide inclination: 30/38°
Tunnel diameter: 0.80 m
Sliding plate thickness: 2.5 mm
Centre pylon: Stainless steel tube Ø 298.5 x 7.1 mm
Course: Turning 360° right
Slide segments made of stainless steel, particularly quiet due to the tunnel shape, welded together to form a three-part slide coiled around a centre pylon for transport reasons, including corresponding connecting flanges to facilitate assembly on site.
Please note that there must be a suitable base (wooden platform or planks, concrete foundation or similar) in the area of the flange on the slide seat.
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Foundation (on site)
1 piece 0.80 x 0.80 x 1.00 m
3 pcs. 1.00 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 1.12 m³
Assembly time
3 fitters 4 hours each, plus lifting gear
(without foundation)
Free fall height
0,71 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 941000210




