Products
(Round) play table
Select variant:
Classic
Pirate
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Jungle
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Safari
Sky
Sunny Day
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 6 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,10 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,00 m |
| Device height ? | 0,50 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 35.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,10 m |
| Minimum room width ? | 4,00 m |
| Minimum room height ? | 0,50 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | - |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: 1.10 x 1.00 m
Table height: 0.50 m
Seat height: 0.32 m
Weight: 35 kg in total
- Stainless steel substructure with stable base plates for dowelling or fixing with ground anchors (on site). Matching foundation anchors (item 1140052) can be supplied at an extra charge.
- Seat and table: made of highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm.
Assembly time
is delivered pre-assembled in one piece.
Suitable for
All age groups,
supervised playgrounds,
manual and social activities.
Item number: 060110000
This Kaiser & Kühne product enables:




