Products
Mini Ball game wall
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,12 m |
| Device height ? | 1,32 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 65.00 kg |
| Heaviest single item ? | 30.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x050x050 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Total length: 1.75 m
Total height: 1.30 m
Base area: 0.12 x 1.75 m
- Goal posts made of stainless steel tube 114.3 x 3 mm, with welded stainless steel post caps
- Goal wall 1.60 x 1.10 m made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate 20 mm, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
Metal components: Stainless steel
Foundations (client-provided)
2 pcs. 0.50 x 0.60 x 0.50 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
2 fitters per 0.5 hour
(without foundation)
Suitable for
Children from 3 years,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 058150900
This Kaiser & Kühne product enables:




