Products
Climbing Rock mini B
Select variant:
Classic
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Jungle
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Pirate
Safari
Sky
Sun
Sunny Day
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 5+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 5 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,36 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,98 m |
| Device height ? | 1,13 m |
| Free fall height ? | 1,13 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 128.00 kg |
| Heaviest single item ? | 128.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,55 m |
| Minimum room width ? | 4,55 m |
| Minimum room height ? | 1,13 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 070x035x040 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: 1.36 x 0.95 m
Minimum space: 4.55 x 4.55 m
Impact area: 16 m²
Total height: 1.13 m
Free fall height: 1.13 m
Weight: 128 kg heaviest individual part
128 kg in total
1 x Climbing Rock
- Climbing cube made of highly weather-resistant HPL laminate, colour green, 20 mm,
- Stainless steel corners
- Attached free climbing elements
- Clamping through in-situ foundations
Foundations (client-provided)
1 piece 0.70 x 0.35 x 0.40 m
Concrete quantity: 0.2 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each.
(without foundation)
Lifting gear required
Suitable for
Children aged 6 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 056653000
This Kaiser & Kühne product enables:




