Products
Climbing combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 33 persons |
| Activities ? | Climbing, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 11,60 m |
|---|---|
| Device width ? | 7,35 m |
| Device height ? | 2,85 m |
| Free fall height ? | 2,65 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 1500.00 kg |
| Heaviest single item ? | 100.00 kg |
| Minimum room length ? | 14,60 m |
| Minimum room width ? | 10,35 m |
| Minimum room height ? | 2,85 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 16,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 2.85 m
Floor area: 7.35 x 11.60 m
Minimum space: 10.35 x 14.60 m (109 m²)
Platform height: 1.00 to 1.80 m
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Curved ladder made of stainless steel tube
- Climbing wall made of highly weather-resistant HPL laminate (red), 20 mm, frame made of stainless steel tube, 12 climbing openings
- Boarding net made of Hercules rope on stainless steel frame
- Vertical climbing pole made of stainless steel tube, Ø 38 mm
- Chain ladder with stainless steel rungs
- Climbing wall made of robinia wood with attached climbing elements made of HPL laminate board
- Inclined climbing wall made of highly weather-resistant HPL laminate (green), 20 mm, frame made of stainless steel tube, 5 climbing openings
- Climbing net made of Hercules rope with stainless steel balls Ø 15 cm on stainless steel crossbar
- Climbing rungs made of stainless steel tube, Ø 38 mm, torsion-resistant
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Vertical handle as climbing aid made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Inclined stainless steel tube handrail ladder
- Footbridge: V-shaped net construction made of Hercules rope, walkway made of wooden rungs with approx. 40 mm clear rung spacing, attached to steel frame construction, parapet height approx. 0.75 m
- Inclined climbing pole, straight, inclination 20°, made of stainless steel
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
19 units 0.40 x 0.40 x 0.40 m
8 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.40 m
Concrete volume: 2.1 m³
Assembly time
2 fitters 16 hours each
(without foundation)
Free fall height
2,65 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
sporting activities
Item number: 055600504
This Kaiser & Kühne product enables:




