Products
Climbing combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 23 persons |
| Activities ? | Climbing, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 10,70 m |
|---|---|
| Device width ? | 6,50 m |
| Device height ? | 2,63 m |
| Free fall height ? | 2,52 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 540.00 kg |
| Heaviest single item ? | 80.00 kg |
| Minimum room length ? | 13,70 m |
| Minimum room width ? | 9,50 m |
| Minimum room height ? | 2,63 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 6,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 2.65 m
Floor area: 6.50 x 10.70 m
Minimum space: 9.50 x 13.70 m (90 m²)
Platform height: 1.60 m
Weight: 80 kg heaviest individual part
540 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Climbing rungs made of stainless steel tube, Ø 33.7 mm
- Inclined stainless steel tube handrail ladder
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm, as a climbing ladder
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Vertical handle as climbing aid made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Climbing wall made of robinia wood with attached climbing elements made of HPL laminate board
- curved rung ascent (climbing snake)
- Triangular climbing wall 20° inclined, made of highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm. Frame made of stainless steel tube, climbing openings.
- Inclined climbing pole, straight, inclination 20°, made of stainless steel
- Triangular rung wall 20° angled made of stainless steel tube, Ø 38 mm
- Climbing net made of Hercules rope Ø 18 mm, black, with 5 seat crosses made of Forta Hercules rope Ø 16 mm, red; net suspension on stainless steel uprights with aluminium thimble crimping and stainless steel brackets Ø 30 mm
Metal components: Stainless steel.
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
Foundations (client-provided)
6 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.60 m
4 units 0.50 x 0.50 x 0.60 m
10 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.40 m
Concrete volume: 1.54 m³
Assembly time
2 fitters 6 hours each
(without foundation)
Free fall height
2,32 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
Public playgrounds
sporting activities
Item number: 055500502
This Kaiser & Kühne product enables:




