Products
Climbing combination
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 22 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity, Climbing, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 9,30 m |
|---|---|
| Device width ? | 8,20 m |
| Device height ? | 3,05 m |
| Free fall height ? | 2,40 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 619.00 kg |
| Heaviest single item ? | 80.00 kg |
| Minimum room length ? | 12,50 m |
| Minimum room width ? | 11,20 m |
| Minimum room height ? | 3,05 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 4,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 030x030x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 3.05 m
Floor area: 8.20 x 9.30 m
Minimum space: 11.20 x 12.50 m (93 m²)
Platform height: 0.60/0.80/1.80 m
High bar height: 1.30 m
Weight: 80 kg heaviest individual part
619 kg in total
Support post
Support posts made of stainless steel tube Ø 120 x 3 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Triangular steel base
Triangular, welded stainless steel construction, 120 mm frame height, covered with EPDM rubber granulate
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Vertical climbing pole with horizontal half-bend made of stainless steel tube Ø 38 x 2 mm
- Railing slide made of stainless steel tube Ø 42.4 x 3.2 mm
- Shimmy ladder, 0.80 x 2.40 m horizontal, made of stainless steel tube
- Triangular rung wall made of stainless steel tube, Ø 38 x 2.5 mm
- Stainless steel tube horizontal bar, Ø 38 x 2.5 mm
- Wobbly staircase on tandem crossbeam, 10 mm dia. robinia timbers, fine-linked stainless steel railing chains
- Loop bridge grid 3.20 m: smb rope construction with suspension loops made of Hercules rope Ø 20 mm, handrail rope Ø 22 mm
- Balancing rope: smb rope construction made of Hercules rope Ø 22 mm
- Hanging loop rope on tandem crossbar/post made of Hercules rope Ø 18 mm
Metal components: Stainless steel.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
3 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.40 m
9 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 1.00 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 1.40 x 1.40 x 0.40 m
1 piece 0.30 x 0.60 x 0.30 m
Concrete volume: 1.68 m³
Assembly time
2 fitters 4 hours each
(without foundation)
Free fall height
2,40 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
sporting activities
Item number: 055490501
This Kaiser & Kühne product enables:




