Products
Chin-up-Bars (1,20/1,80)
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 3,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,00 m |
| Device height ? | 1,95 m |
| Free fall height ? | 1,82 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 70.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,55 m |
| Minimum room width ? | 3,55 m |
| Minimum room height ? | 1,95 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x050x050 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Length: 3.35 m
Minimum space: 6.55 x 3.55 m (22 m²)
Total height: 1.95 m
High bar height: 1.20 / 1.80 m
Weight: 25 kg heaviest individual part
70 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Attachments
Horizontal bar made of stainless steel tube, Ø 38 mm, wall thickness 2.5 mm, torsion-resistant
Metal components: Stainless steel 1.4301
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening.
The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
3 pcs. 0.50 x 0.60 x 0.50 m
Concrete volume: 0.45 m³
Assembly time
1 fitter 1 hour
(without foundation)
Free fall height
1,82 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 053218700
This Kaiser & Kühne product enables:




