Products
Chin-up bar mini (0,90)
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Physical activity, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 1,75 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,00 m |
| Device height ? | 1,05 m |
| Free fall height ? | 0,92 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 35.00 kg |
| Heaviest single item ? | 15.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,75 m |
| Minimum room width ? | 3,15 m |
| Minimum room height ? | 1,05 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 1 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x050 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Length: 1.75 m
Minimum space: 4.75 x 3.15 m (16 m²)
Total height: 1.05 m
Horizontal bar height: 0.90 m
Weight: 15 kg heaviest individual part
35 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, wall thickness 3 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps.
Attachments
Horizontal bar made of stainless steel tube, Ø 38 mm, wall thickness 2.5 mm, torsion-resistant
Metal components: Stainless steel 1.4301
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening.
The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
2 pcs. 0.50 x 0.50 x 0.50 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
1 fitter per 0.5 hours
(without foundation)
Free fall height
0,92 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 053109500
This Kaiser & Kühne product enables:




