Products
Balance cat walk
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 6 persons |
| Activities ? | Balance, Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 2,65 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,45 m |
| Device height ? | 0,35 m |
| Free fall height ? | 0,35 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 55.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,65 m |
| Minimum room width ? | 3,45 m |
| Minimum room height ? | 0,35 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 080x050x010 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 2.65 x 0.45 m
Minimum space: 5.65 x 3.45 m (13 m²)
Balancing height: 0.35 m
Balancing frame: Stainless steel/balancing surfaces covered with rubber granules. Choice of granulate colours: red, green, blue and yellow
Rocker spring: special spring wire Ø 20 mm
Weight: 55 kg in total
Floor anchor included
Assembly time
Delivered pre-assembled in one piece
Foundations
If the ground is light (usually loose bulk material such as bark mulch, wood chips, sand, gravel), the base plate of the ground anchor must be covered with foundations (2 pieces 0.80 x 0.50 x 0.10 m).
Concrete quantity: 0.08 m³
Free fall height
0,35 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Foundation anchors (item no. 1090219) are available at an extra charge for level and simple installation in synthetic fall protection. For temporary dismantling, the floor opening is closed at the same height with a suitable HPL panel.
Item number: 052020000
This Kaiser & Kühne product enables:




