Products
Rotor
Select variant:
Sunny Day
Classic
Jungle
Aloha
Beach
City
Coral
Ice Palace
Mermaid
Climbing Rock midi
Ocean
Pirate
Safari
Sky
Sun
Sweden
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 6+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 1 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 2,60 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,10 m |
| Device height ? | 2,30 m |
| Free fall height ? | 0,85 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 675.00 kg |
| Heaviest single item ? | 664.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,60 m |
| Minimum room width ? | 4,10 m |
| Minimum room height ? | 2,30 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 140x090x050 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Floor area: 1.10 x 2.60 m
Minimum space: 4.10 x 5.60 m (21 m²)
Height: 2.30 m
Weight: 530 kg heaviest individual part
540 kg in total
- Housing: Hot-dip galvanised steel construction with multiple roller bearing mounted inner track,
High-pressure laminate panelling 15 mm
- Barrel: Stainless steel
- Tread: EPDM
Foundation (on site)
1 piece 1.40 x 0.90 x 0.50 m
Concrete volume: 0.63 m³
Assembly time
2 fitters 2 hours each
(without foundations) + lifting gear
Free fall height
0,85 m
Suitable for
Children aged 8 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 045450001




