Products
Spring see-saw
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 1 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 0,65 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,50 m |
| Device height ? | 0,89 m |
| Free fall height ? | 0,46 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 35.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 2,95 m |
| Minimum room width ? | 2,50 m |
| Minimum room height ? | 0,89 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 080x050x010 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.50 x 0.65 m
Minimum space: 2.50 x 2.95 m (7 m²)
Seat height: 0.46 m
Rocking frame: Stainless steel
Rocker spring: Special spring wire Ø 20 mm,
Seat plate: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm; theft-proof screw connection
Weight: 35 kg in total
Incl. ground anchor
Assembly time
is delivered pre-assembled in one piece.
Foundation
If the ground is light (usually loose bulk material such as bark mulch, wood chips, sand, gravel), the base plate of the ground anchor must be covered with a foundation (0.80 x 0.50 x 0.10 m).
Concrete quantity: 0.04 m³
Free fall height
0,46 m
Please note:
The impact surface around the play equipment must have an appropriate degree of shock absorption corresponding to a free fall height of at least 600 mm (see EN 1176-6).
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Movement activities.
A foundation anchor (item no. 1090219) is available at an extra charge for level and simple installation in synthetic fall protection. Even if the spring rocker is only temporarily dismantled, the floor opening is closed at the same height by a corresponding stainless steel plate or HPL plate.
Item number: 044231000
This Kaiser & Kühne product enables:




