Products
Roundabout (1,50)
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 8 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,55 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,55 m |
| Device height ? | 0,85 m |
| Free fall height ? | 0,20 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 170.00 kg |
| Heaviest single item ? | 165.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,55 m |
| Minimum room width ? | 5,55 m |
| Minimum room height ? | 0,85 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x060x040 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: Ø 1.55 m
Minimum space: Ø 5.55 m (25 m²)
Total height: 0.85 m
Weight: 165 kg heaviest individual part
170 kg in total
Rotating base and superstructure: profiled stainless steel sheet/stainless steel.
Anti-friction bearing: protected against dirt and interference.
Carousel anchoring takes place via a flange ring to be set in concrete separately.
Foundation (on site)
1 piece 0.60 x 0.60 x 0.40 m
Concrete volume: 0.14 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Free fall height
0,20 m
Suitable for
Children aged 4 and over,
public playgrounds etc.
Movement activities.
Item number: 043320000
This Kaiser & Kühne product enables:




