Products
Distorting mirror (convex)
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | supervised playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
| Device length ? | 0,95 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,20 m |
| Device height ? | 1,50 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 70.00 kg |
| Heaviest single item ? | 40.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,95 m |
| Minimum room width ? | 3,20 m |
| Minimum room height ? | 1,50 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.95 x 0.20 m
Total height: 1.50 m
Minimum space: 3.95 x 3.20 m (11 m²)
Weight: 40 kg heaviest individual part
70 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Attachment part
- Vertical convex mirror made of highly polished stainless steel in HPL frame
Metal components: Stainless steel. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
2 units 0.40 x 0.40 x 0.60 m
Concrete volume: 0.19 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Suitable for
all age groups,
supervised playgrounds
Manual activities
Item number: 037211500
This Kaiser & Kühne product enables:




