Products
Effect disc
The most important information
:
;
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,20 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,75 m |
| Device height ? | 2,20 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 130.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,20 m |
| Minimum room width ? | 3,75 m |
| Minimum room height ? | 2,20 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 090x070x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: 0.75 x 1.20 m
Total height: 2.20 m
Discs Ø: 1.20 m
Weight: 130 kg in total
Standpipe: hot-dip galvanised steel construction, additionally powder-coated and stove-enamelled, colour: yellow/RAL 1021.
Effect disc: High-pressure laminate 25 mm, milled ellipse motif creates optically different rotational speeds of the ellipses despite common rotation.
Anti-friction bearing: and non-engaging.
Foundation (on site)
1 piece 0.90 x 0.70 x 0.60 m
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Suitable for
All age groups,
public playgrounds etc.
Item number: 037194000




