Products
Inclusive sand digger
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 1 persons |
| Activities ? | Manual activity |
Technical data
| Device length ? | 1,04 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,24 m |
| Device height ? | 0,74 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 17.50 kg |
| Heaviest single item ? | 17.50 kg |
| Minimum room length ? | 3,93 m |
| Minimum room width ? | 4,73 m |
| Minimum room height ? | 0,74 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | - |
Product Downloads
Product description
Technical data
Minimum space: 4.73 m x 3.93 m
Height: 0.74 m
Reach: 0.78 m
On site: play sand as filling material (in the effective range of the bucket)
Stainless steel construction with fully encapsulated ball bearings and robust bronze plain bearings
Utilisation angle limited to 90 degrees
Mounting types (on site)
Mounting on play level
available as an accessory:
Foundation option A: Anchor fastening with mortar cartridge (chemical anchor) in on-site concrete slab with a height of at least 0.20 m
Foundation option B: Attachment to steel foundation anchor for use in on-site concrete foundation
Assembly time
Delivered pre-assembled in one piece
Suitable for
Wheelchair users,
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
Manual activities
Item number: 032622000
This Kaiser & Kühne product enables:




