Products
Sand play yard
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 16 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 5,65 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,85 m |
| Device height ? | 2,60 m |
| Free fall height ? | 0,80 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 510.00 kg |
| Heaviest single item ? | 50.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,65 m |
| Minimum room width ? | 5,85 m |
| Minimum room height ? | 2,60 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 7,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.85 x 5.65 m
Minimum space: 5.85 x 8.65 m (36 m²)
Total height: 2.60 m
Platform height: 0.80 m
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets and a continuous bolt connection.
Attachments
- Panel balustrade made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate panel
- Pouring tube wall made of HPL laminate with sand pouring tube including shut-off damper, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Gable roof, pitch 45°, made of highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm, fastened to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
- Stainless steel climbing rungs
- Seat: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Sand chute made of stainless steel tube with HPL laminate panel, rail with sand transport trolley
- Stainless steel transport rail with sand transport trolley
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
10 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.64 m³
Assembly time
2 fitters 7 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,10 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.,
Social / manual activities
Item number: 031561701
This Kaiser & Kühne product enables:




