Products
Sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 12 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 2,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,10 m |
| Device height ? | 2,15 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 340.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,35 m |
| Minimum room width ? | 5,10 m |
| Minimum room height ? | 2,15 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 5,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.10 x 2.35 m
Minimum space: 5.10 x 5.35 m (22 m²)
Total height: 2.15 m
Platform heights: 0.20/0.40/0.60 m
Weight: 30 kg heaviest individual part
330 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Panelled balustrade made of highly weather-resistant HPL laminate (yellow)
- Pouring tube wall made of HPL laminate (yellow) with sand pouring tube including shut-off flap, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Lattice balustrade made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 / 25 x 2 mm, one-piece welded construction
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Stainless steel sand pouring pipe
Metal components: Stainless steel.
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
9 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.58 m³
Assembly time
2 fitters 5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,60 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Social / manual activities
Item number: 031321701
This Kaiser & Kühne product enables:




