Products
Trawler
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 8 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 3,60 m |
|---|---|
| Device width ? | 3,40 m |
| Device height ? | 2,20 m |
| Free fall height ? | 0,90 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 440.00 kg |
| Heaviest single item ? | 75.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,10 m |
| Minimum room width ? | 6,30 m |
| Minimum room height ? | 2,40 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 5,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 3.40 x 3.60 m
Minimum space: 6.30 x 7.10 m (30 m²)
Total height: 2.20 m
Platform height: 0.40/0.60/0.80 m
Slide seat height: 0.90 m
Weight: 75 kg heaviest individual part
440 kg in total
Support post
Stainless steel posts Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Panelled balustrade made of highly weather-resistant HPL laminate, 15 mm, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Lattice balustrade made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 / 25 x 2 mm, one-piece welded construction
- Access railing, roll-preventing, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm, consisting of horizontal railing tube and balustrade tubes arranged vertically on both sides
- Climbing rungs made of stainless steel tube, Ø 38 mm, torsion-resistant
- Vertical handle as climbing aid made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Chain ladder with stainless steel rungs
- Steering wheel: rotatable with locking mechanism
- Telescope horizontally rotatable 360°, vertically adjustable
- Gable roof, pitch 45°, made of highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm, fastened to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
- Attachable trough slide, 0.60 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with roll-off protection above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
9 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.75 x 0.40 m
Concrete volume: 0.70 m³
Assembly time
2 fitters 4.5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,90 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Physical activities
Item number: 021144502
This Kaiser & Kühne product enables:




