Products
Combi sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 20 persons |
| Activities ? | Manual activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 5,00 m |
|---|---|
| Device width ? | 3,95 m |
| Device height ? | 5,50 m |
| Free fall height ? | 1,10 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 800.00 kg |
| Heaviest single item ? | 110.00 kg |
| Minimum room length ? | 8,45 m |
| Minimum room width ? | 6,95 m |
| Minimum room height ? | 5,50 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 10,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 030x030x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 3.95 x 5.00 m
Minimum space: 6.95 x 8.45 m (46 m²)
Total height: 5.50 m
Platform height: 1.00 m
Seat height: 1.10 m
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Climbing wall made of robinia wood with attached climbing elements made of HPL laminate board
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tower roof, pitch 80°, made of brown, highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm
- Wind turbine made of stainless steel construction with 18 dimensionally stable blades. Turbine and control vane are additionally powder-coated and stove-enamelled, colour white/RAL 9010, other RAL colours on request. Smooth running of the turbine even with low air movement thanks to horizontal and vertical roller bearings.
- Climbing post made of stainless steel tube Ø 159×3 mm, tread surface made of profiled stainless steel sheet
- Climbing net made of stainless steel chains on stainless steel crossbeam
- Step channel with rubber sand wheel with fabric insert
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Attachable wide slide, 1.10 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with anti-roll guard above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
4 units 0.30 x 0.30 x 0.40 m
9 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 1.25 x 0.40 m
Concrete volume: 0.92 m³
Assembly time
2 fitters 10 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,10 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.,
Manual/movement activities
Item number: 031590703
This Kaiser & Kühne product enables:




