Products
Combi sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Manual activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 4,40 m |
|---|---|
| Device width ? | 2,80 m |
| Device height ? | 2,65 m |
| Free fall height ? | 1,30 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 400.00 kg |
| Heaviest single item ? | 85.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,90 m |
| Minimum room width ? | 5,80 m |
| Minimum room height ? | 2,80 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 6,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 2.80 x 4.40 m
Minimum space: 5.80 x 7.90 m (33 m²)
Total height: 2.65 m
Platform height: 1.20 m
Slide seat height: 1.30 m
Weight: 85 kg heaviest individual part
400 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Climbing rungs made of stainless steel tube, Ø 38 mm, torsion-resistant
- Vertical handle as climbing aid made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Step channel with rubber sand wheel with fabric insert
- Chain ladder with stainless steel rungs
- Attachable trough slide, 0.60 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with roll-off protection above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
6 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.75 x 0.40 m
Concrete quantity: 0.50 m³
Assembly time
2 fitters 6 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,30 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.,
Manual activities/movement activities
Item number: 031622703
This Kaiser & Kühne product enables:




